Czy popularny i często stosowany talk jest rakotwórczy?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Talk to bardzo miękki minerał, który został wykorzystany między innymi do produkcji pudru. Ten popularny kosmetyk stosowany jest nie tylko u niemowląt, ale również przez wszystkie kobiety. Nie ma dokładnych badań jak często stosuje się go w miejscach intymnych, jednak warto uświadomić wszystkim jakie niesie ze sobą ryzyko.

W tym ubiegłym tygodniu cały świat zaszokowała wiadomość, jaką przedstawiły zagraniczne media. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych nakazał firmie Johns & Johns wypłacić 4,7 miliarda dolarów odszkodowania grupie 22 kobiet jako rekompensatę przyczynienie się do rozwoju raka jajników. Kara nie dotyczy samego wpływu talku na rozwój choroby, a braku informacji na opakowaniu o potencjalnym ryzyku.
Miliony kobie zadają sobie pytanie jak bardzo szkodliwy jest ten proszek, co zrobić by nie narażać siebie i swoich najbliższych.

Talk jest bowiem często stosowany również do produkcji cieni do powiek czy błyszczyków. Szczegółowe badania prowadzone od lat 70-tych zabraniają stosowania do produkcji kosmetyków, minerałów zawierających szkodliwe związki ( w tym azbest, który wchodzi w skład talku). Obecne badania dają jednak sprzeczne i niejednoznaczne wyniki. Najnowsza hipoteza zakłada, że nawet wdychanie drobinki talku mogą przedostawać się do dróg oddechowych, a następnie przemieszczać się aż do jajników.

Teoria ta nie została jednak naukowo potwierdzona i nie ma jedno znacznych wskazówek dotyczących stosowania tego produktu. Badania, które mogą jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób talk może przyczynić się do rozwoju raka są bardzo trudne i czasochłonne. Według American Cancer Society dominującą teorią jest to, że małe cząsteczki mineralne mogą przemieszczać się przez jajowody i jajniki rozpalając tkankę, co może sprzyjać wzrostowi ryzyka rozwoju raka.

Dotychczasowe dowody są nadal bardzo słabe i nie należy spodziewać się szybkiego zakończenia tej sprawy. Powodem jest długi okres czasu w jakim należy przebadać kobiety stosujące talk z gronem osób, które nie korzystają z tego kosmetyku.
Badania opublikowane w 1982r przez dr Daniel W. Cramer, MD wykazało, że kobiety używającej talku do higieny intymnej, trzykrotnie częściej chorowały na raka jajnika niż kobiety, które go nie stosowały.  Należy jednak zaznaczyć, że nie były to badania oparte na kontrolowanej obserwacji naukowej, a jedynie na pacjentach, u których zdiagnozowano raka.

Ostrzeżenie o stosowaniu talku kosmetycznego

Podsumowując wszystkie wyniki badań, można stwierdzić, że na dzień dzisiejszy nie ma wiarygodnych danych, które jednoznacznie stwierdzają, że stosowanie talku u niemowląt nie przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na raka. należy jednak bardzo uważać, by talk nie dostał się do oczu oraz dróg oddechowy dziecka, nawet małe ilości wdychanego pyłu mogą powodować zaburzenia oddychania, a nawet uszkodzić płuca! Informacja ta zawarta jest na każdym opakowaniu zawierającym talk.

Istnieje potencjalne ryzyko zwiększenia rozwoju raka jajnika przez kobiety stosujące talk do higieny intymnej. Warto tu dodać, że rak jajnika jest bardzo trudny do wykrycia i często diagnozuje się go już w ostatnim etapie, gdy jest za późno na leczenie.

Obecnie zdania są bardzo podzielone, jednak gdy chodzi o zdrowie warto zachować dystans, każdy z was musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto przejmować się obecną dyskusją i zachować ostrożność. To indywidualny wybór, który każdy z was musi dokonać samemu.

 

 

Share.

Leave A Reply

Copyright © 2017.