Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

więcej informacji zamknij

Kategorie

  Kora Kruszyna 50g

  3,99 zł
  Brutto
  • Naturalny środek na sporadyczne zaparcia.
  • Pobudza soki trawienne oraz wpływa na lepsze przyswajanie pokarmów.
  • Ze względu na swoje właściwości żółciopędne jest stosowana w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego.
  Ilość

  Kruszyna – charakterystyka rośliny

  Kruszyna pospolita łac. Frangula alnus – gatunek krzewu należący do rodziny szakłakowatych [Rhamnaceae]. W Polsce możemy spotkać ją na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Stosuje się też inne nazwy, na przykład: szakłak kruszyna, troszczyna czy wilczyna. W niektórych regionach traktowana jest jak chwast, ale osoby z wiedzą cenią ją za szerokie właściwości lecznicze. Najbardziej pożądanym produktem jest kora kruszyny, którą zbiera się wczesną wiosną z uprzednio ściętych młodych pędów i gałązek.

  Kora kruszyny – właściwości

  Kora kruszyny – działanie przeczyszczające

  Dobrze wysuszona kora kruszyny zawiera antrachinony w ilości nie mniejszej niż 6% w przeliczeniu na glukofrangulinę A. W przeważającej mierze są to franguloemodyna i jej pochodne. Właśnie z uwagi na zawartość tych związków kora kruszyny ma tak gorzki smak i właściwości przeczyszczające – pobudzają one soki trawienne i wpływają na lepsze przyswajanie pokarmów. 

  Kora kruszyny – na zaparcia

  Ze względu na wysoką zawartość antrazwiązków w korze kruszyny pobudza ona ruchy perystaltyczne oraz hamuje wchłanianie wody przez ścianki jelita. Powoduje to, że masa kałowa rozrzedza się i zwiększa swoją objętość. Właśnie z tego powodu surowiec ten sprawdza się w krótkotrwałym leczeniu sporadycznych zaparć. Co ważne działanie przeczyszczające obserwuje się dopiero po 6-10 godz. od podania kruszyny, ponieważ antrazwiązki dopiero w jelicie grubym są degradowane przez bakterie do aktywnego metabolitu.

  Przeciwwskazania

  • Uczulenie na korę kruszyny
  • Niedrożność, zwężenie lub atonia jelit, ostre choroby zapalne jelit
  • Wrzodziejące zapalenie okrężnicy
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego
  • Dzieci poniżej 12 roku życia, ciąża oraz karmienie piersią

  #Z0062
  3 Przedmioty

  Powiązane produkty