Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.

zamknij

Kategorie

    Rumianek 200g

    10,49 zł
    Brutto

    Rumianek – naturalne źródło wielu witamin i minerałów

    - stosowanie okładów z rumianku, doskonale radzi sobie z przyspieszeniem procesów gojenia się ran, a dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne

    - stosowany jako środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy układu pokarmowego, ma też działanie przeciwalergicznie

    - herbata z rumianku, dzięki zawartości flawonoidów, poprawia trawienie i przepływ żółci w przewodach żółciowych

    RUMIANEK 100 Gramów

     

    Bezpieczne płatności

     

    Darmowa dostawa od 200 zł*

     

    31 dni na zwrot

    Rumianek w ziołolecznictwie od Starożytności

    Rumianek jest jednym z najstarszych ziół, jakie znalazły uznanie w ziołolecznictwie. Wszystko za sprawą swoich niezwykłych i uniwersalnych właściwości. W naturze występuje w postaci rośliny, która wypuszcza wiele drobnych kwiatków, wyróżniających się białymi listkami oraz żółtym środkiem. W naturze występuje najczęściej na ugorach, łąkach, w łanach zbóż, przy drogach, na obrzeżach lasów, a nawet w ogrodach.

    Podobne rośliny

    Chcąc zbierać rumianek warto mieć świadomość, że istnieje wiele podobnych gatunków, nie wykazujących jednak takich samych właściwości. Niemal identyczny wygląd mają np. rumian poly lub maruna bezwonna. Umiejętność rozróżnienia tych kwiatów jest konieczne, szczególnie wśród osób parających się ziołolecznictwem. Przede wszystkim rumianek cechuje się pustym koszyczkiem w środku, zaś po roztarciu w dłoniach wydziela przyjemny zapach. Ani rumian polny, ani maruna bezwonna nie mają tych cech.

    Co zawiera w sobie rumianek?

    W ziołolecznictwie szczególnie cenione są kwiaty rumianku. To w nich znajdują się najcenniejsze dla zdrowia składniki, zaś wiele z nich wyróżnia się leczniczymi właściwościami. O jego walorach decyduje obecność m.in. olejku eterycznego, w którym zawierają się witaminy oraz minerały. O leczniczym zastosowaniu tych ziół decyduje także obecność flawonoidów, substancji przeciwalergicznych, fitosteroli, garbników katechinowych, poliacetylenów, choliny, związków kumarynowych oraz soli mineralnych.

    Regularne stosowanie rumianku – korzyści

    Stosując rumianek regularnie, można uporać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Cenne są okłady z tych ziół, które doskonale radzą sobie z przyspieszeniem procesów gojenia się ran, a dodatkowo wykazują właściwości przeciwzapalne. Rumianek dodatkowo rozkurcza mięśnie gładkie, pobudzając przy tym trawienie. Dlatego roślina ta jest cenna przy wszelkich dolegliwościach układu pokarmowego, w tym takich jak m.in. zaparcia czy wzdęcia. Łagodzi dodatkowo objawy zapalenia skóry i błon śluzowych, ponadto skutecznie przeciwdziała schorzeniom bakteryjnym jamy ustnej.

    Z korzyścią dla układu pokarmowego

    Flawonoidy oraz pochodne kumarynu obecne są w dużych ilościach co sprawia, że rumianek doskonale przeciwdziała i neutralizuje dolegliwości pokarmowe. Wspomaga pracę jelit, upłynnia także przepływ żółci. Zaleca się, by po spożyciu ciężkostrawnego pokarmu wypić szklankę naparu z tych ziół. Co ważne, taka czynność nie wywoła żadnych innych dolegliwości, ponieważ rumianek zapobiega nadkwaśności żołądka oraz ogranicza wydzielanie soku żołądkowego.

    Na problemy skórne

    Alergiom można przeciwdziałać stosując naturalne metody. A konkretniej – okłady rumiankowe. Zioła te posiadają właściwości antyhistaminowe, co łagodzie objawy alergiczne. Wyróżnia się także działaniem antyseptycznym oraz przeciwzapalnym, co wpływa na szybszą regenerację tkanki skórnej. Z tego powodu okłady rumiankowe są cenne przy łagodzeniu oparzeń oraz owrzodzeń.

    Zastosowanie w kosmetykach

    Właściwości rumianku są niezwykle uniwersalne, czego dowodem jest jego powszechnie wykorzystanie w branży kosmetycznej. Posiada zdolność rozjaśniania włosów, dlatego doskonale sprawdzi się w pielęgnacji włosów blond, a także tych pozbawionych połysku. Warto stosować także płukankę z tej rośliny, która wzmocni cebulki i zapobiegnie wypadaniu włosów.

    Przeciwwskazania

    Paradoksalnie, do najważniejszych przeciwwskazań należy zaliczyć stosowanie przez osoby podatne na alergie skórne. Pomimo zawartości chamazulenu o działaniu przeciwalergicznym, zaleca się baczną obserwację podczas stosowania okładów. Dodatkowo używanie rumianku równocześnie z lekami farmaceutycznymi za każdym razem wymaga konsultacji z lekarzem. Zioła te mogą osłabiać lub wzmacniać działanie niektórych z leków.

    Herbata z rumianku

    Rumianek jest idealnym uzupełnieniem codziennej diety, przede wszystkim z uwagi na obecność bogatych zasobów witamin i minerałów. Wykazuje dodatkowo działanie wspomagające działanie całego układu pokarmowego. Najłatwiejszym sposobem podania jest herbata, którą bardzo łatwo można przygotować. Wystarczy wsypać odmierzoną porcję suszu do szklanki, zalać wrzącą wodą i odczekać 10 minut, trzymając pod przykryciem. Chcąc przygotować okład rumiankowy, susz należy zalać gorącą wodą i od razu owinąć w gazę lub w płótno.

    #Z0025
    11 Przedmioty

    Powiązane produkty