Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.

zamknij

Kategorie

  Skrzyp polny 100g liść suszony

  6,99 zł
  Brutto

  Skrzyp polny – naturalne źródło witamin i minerałów  

  - Zawiera najwięcej łatwo przyswajalnej krzemionki, która jest niezbędnym składnikiem włosów i paznokci.

  - Zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym.

  - Wpływa pozytywnie na stan tkanki łącznej i kości oraz wspomaga pracę wątroby i działa odtruwająco.

  50 G

  200 G

  Skrzyp w tabletkach

   

  Bezpieczne płatności

   

  Darmowa dostawa od 200 zł*

   

  31 dni na zwrot

  Skrzyp polny od wieków w ziołolecznictwie

  Z racji nieatrakcyjnego wyglądu, skrzyp polny uznawany jest w ogrodnictwie za chwast. W tradycji ludowej zyskał jednak ogromne uznanie i znalazł szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Z punktu widzenia biologii jest to bylina, która należy do rodziny roślin skrzypowatych. Jego naturalnymi warunkami wzrostu jest terytorium praktycznie całej Europy.

  Nie jest to roślina o specjalnych wymaganiach uprawnych. Do bujnego wzrostu skrzyp potrzebuje jedynie odpowiedniej wilgotności. To dlatego najczęściej można go spotkać w bardzo wilgotnych zaroślach, a także na obrzeżach lasów oraz na polach uprawnych. Z wyglądu do złudzenia przypomina miniaturę jodły, co zresztą znalazło odzwierciedlenie w zwyczajowym nazewnictwie – rośliny te zamiennie są określane mianem jedliny polnej, jedlinki, a w niektórych regionach również chwoszczem, końskim ogonem, krzemionką kostną, koszczką oraz strzębką.

  Jakie składniki obecne są w skrzypie?

  Zastosowanie skrzypu w ziołolecznictwie wynika z obecności wielu wartościowych składników. Do najcenniejszych należy zaliczyć m.in.: flawonoidy, związki mineralne, kwasy organiczne, a także sterole roślinne. Na szczególną uwagę zasługuje obecna w skrzypie krzemionka, która wyróżnia się wyjątkowo wysoką przyswajalnością. To ten składnik decyduje o szerokim zastosowaniu w branży kosmetycznej, ponieważ znacząco wpływa na wzmocnienie włosów, paznokci oraz skóry.

  Produkty kosmetyczne to nie jedyne zastosowanie skrzypu polnego. Sprawdza się równie dobrze przy wielu problemach zdrowotnych. Wystarczy wspomnieć o właściwościach moczopędnych, które pomagają uporać się np. z kamicą nerkową. Charakteryzuje się ponadto działaniem przeciwkrwotocznym, co jest zbawienne przy występowaniu kwrotoków płucnych, a także z układów: moczowy oraz pokarmowy. Skrzyp zapobiega dodatkowo stanom zapalnym, jest również cenny przy wstępnych objawach powiększenia gruczołu krokowego (prostaty).

  Zastosowanie wewnętrzne

  Wysoką skuteczność skrzyp polny wykazuje w zastosowaniu przy wewnętrznych problemach organizmu. Posiada zdolności krwiotwórcze, uszczelnia również naczynia krwionośne co zapobiega powstawaniu miażdzycy. Działa przeciwreumatycznie i pobudzająco na przemianę materii, co docenią szczególnie starsze osoby. Seniorzy powinni zwrócić uwagę również na właściwości skrzypu polegające na pobudzeniu gospodarki hormonalnej.

  Zastosowanie zewnętrzne

  Skrzyp polny może być wykorzystywany jako skuteczny środek do płukania jamy ustnej – głównie za sprawą jego antybakteryjnego i przeciwzapalnego działania. Można przyrządzać z niego okłady, które przyspieszą gojenie się ran. Pomogą także przy owrzodzeniach, stłuczeniach, kontuzjach oraz oparzeniach. Na uporczywe bóle reumatyczne z kolei zbawienne mogą się okazać kąpiele z domieszką tych roślin.

  Krzemionka – cenna w dla branży kosmetycznej

  Szczególne uznanie skrzyp polny zyskał w branży kosmetycznej, głównie z powodu dużej zawartości łatwo przyswajalnej krzemionki. Wiele związków krzemowych znajduje się w skórze oraz we włosach i odpowiadają za nadanie odpowiedniej wilgotności oraz sprężystości. To z tego powodu preparaty ze skrzypem polnym są powszechnie oferowane przez firmy kosmetyczne. Dzięki krzemionce posiadają one zdolność przeciwdziałania wczesnemu powstawania zmarszczek, przyspieszają regenerację tkanek, wspomagają również wytwarzanie kolagenu i keratyny. Ponadto przeciwdziałają procesom łysienia, a także pomagają w walce z przetłuszczonymi włosami.

  Skrzyp polny – sposoby podawania

  Wykorzystując susz ze skrzypu polnego, istnieje możliwość przygotowania wielu cennych środków. Z uwagi na prostotę przyrządzenia, jedną z najpopularniejszych form podania są napary. By je przyrządzić, wystarczy wsypać do szklanki pożądaną ilość suszu, zalać gorącą wodą i parzyć przez ok. 10 minut.

  Dla skóry najlepsze są kąpiele z dodatkiem skrzypu polnego. W celu jej przygotowania, należy namoczyć ok. 100 g ziela w zimnej wodzie, a następnie podgrzać aż do momentu wrzenia. W ten sposób przygotowany skrzyp należy dodać do kąpieli, w której warto przebywać przez ok. 20 minut. Po wyjściu z wanny zamiast wycierania się do sucha, warto założyć szlafrok kąpielowy, położyć się w wygodnym miejscu i odczekać ok. godziny do wyschnięcia. W ten sposób skóra przyswoi najwięcej krzemionki.

  Korzystny wpływ

  - Dermatologia - problemy skórne, zapobiega wypadaniu włosów, zmarszczki

  - Detoksykacja ciała - efekt detoksykacyjny

  - Układ pokarmowy - wątroba

  - Układ sercowo-naczyniowy - efekt hematopoetyczny, krwotok, miażdżyca, układ krążenia

  - Układ moczowy - drogi moczowe, moczopędny

  - Układ kostno-stawowy i mięśniowy - reumatyzm, układ szkieletowy

  - Inne schorzenia - gojenie ran

  - Infekcje bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze - przeciwbakteryjny, zapalenie

  #Z0049
  17 Przedmioty
  Nowy