Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pierścionek zaręczynowy to symbol miłości i zaangażowania dwojga ludzi mających w przyszłości bliższej, czy dalszej wziąć ślub. Większość par szczęśliwych w związku ze zmianą jaka zachodzi w ich życiu po zaręczynach (oczywiście symboliczną) pragnie wyeksponować pierścionek i tym samym swoje szczęście, pokazując całemu światu swoją radość. Tu jednak może pojawić się pytanie: jak nosić pierścionek zaręczynowy? Na którym palcu powinien znajdować się on przed ślubem, a na którym po. Spieszymy z wyjaśnieniami.

Pierścionek zaręczynowy i jego miejsce do dnia ślubu

Jeśli usłyszałyście pytanie, które usłyszeć musi każda przyszła panna młoda, a w ręku pytającego lśni pierścionek zaręczynowy, musicie wiedzieć, na który palec i na którą dłoń powinien trafić wspomniany pierścionek. Choć nie jest to skomplikowane, może okazać się, że wywołuje pewne zaskoczenie i niedomówienie. W Polsce przyjęło się, iż pierścionek zaręczynowy powinien znajdować się na serdecznym palcu prawej ręki, choć warto wspomnieć w tym miejscu, że w przypadku pierścionków zaręczynowych obowiązuje zasada: co kraj, to obyczaj. Pierścionek znajdzie się na tym samym palcu także w przypadku Niemów, Austriaków, czy Rosjan, jednak jeśli będziemy patrzeć na pary z Francji, Wielkiej Brytanii, czy Włoch, ich pierścionki zaręczynowe trafią na lewą dłoń ukochanej.

Pierścionek zaręczynowy a jego miejsce po ślubie

srebrny pierścionek zaręczynowyJeśli przyzwyczaiłyście się do noszenia pierścionka zaręczynowego na serdecznym palcu prawej dłoni, musicie stosunkowo szybko przestawić się na inny tryb jego eksponowania. W momencie, gdy staniecie na ślubnym kobiercu miejsce pierścionka zaręczynowego zajmie obrączka ślubna, która na stałe będzie już znajdować się na tym palcu. Co zatem z pierścionkiem zaręczynowym? Ten powędrować musi (a przynajmniej powinien) na lewą dłoń, również na palec serdeczny. W przypadku mieszkanek państw takich jak Francja, czy Wielka Brytania pierścionek zaręczynowy trafia na prawą rękę, zaś na lewej pięknie prezentować będzie się pierścionek zaręczynowy. To jednak nie jedyny sposób prezentowania się pierścionka zaręczynowego. W niektórych krajach pozostaje on na tym samym palcu, co ślubna obrączka. Jeśli więc macie ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie, by pierścionek zaręczynowy i obrączkę trzymać właśnie w ten sposób.

Tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni

Obecność pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni ma swoją niezbyt długą tradycję. Najpierw pierścionki noszone były na dłoni lewej, jednak po klęsce powstania styczniowego, czyli od około 1864 roku, mężatki zaczęły nosić obrączki na ręce prawej, podobnie jak wdowy, na znak żałoby po klęsce powstania. Tym sposobem na ręce prawej lądował też początkowo pierścionek zaręczynowy, by następnie znalazł się na dłoni lewej.

Dziś pierścionek zaręczynowy zakładany na palec prawej dłoni oznacza zaręczyny oraz rychłe małżeństwo. Po zawarciu związku małżeńskiego pierścionek zaręczynowy trafia na lewą rękę lub pozostaje wraz z obrączką na prawej dłoni.

Share.

Leave A Reply

Copyright © 2017.