Plastry antykoncepcyjne-wady i zalety

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jeśli chcesz stosować antykoncepcję hormonalną, ale boisz się, że zapomnisz o codziennym punktualnym zażywaniu pigułki, zdecyduj się na plasterki antykoncepcyjne. Nakleja się je na skórę co 7 dni przez trzy kolejne tygodnie. Można to zrobić na ramieniu, pośladku, podbrzuszu lub łopatce. To wygodna i bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży.

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Od chwili przyklejenia plasterka na skórę uwalnia on hormony- estrogeny oraz progestagen. Trafiają one przez skórę bezpośrednio do krwiobiegu i powodują zahamowanie owulacji, powodują one również zagęszczenie śluzu w drogach rodnych, przez co znacznie utrudniają wędrówkę plemników w stronę macicy i jajowodów. Pierwszy plasterek z serii nakleja się pierwszego dnia cyklu. Odkleja się go 8 dnia i przykleja następny w innym miejscu. Po kolejnych 7 dniach ponownie plaster odklejamy i nakładamy następny. Po trzech cotygodniowych aplikacjach robimy tygodniową przerwę, to właśnie podczas niej powinno nastąpić tak zwane krwawienie z odstawienia.

Zalety plastrów antykoncepcyjnych

Plusem stosowania tej metody antykoncepcji jest niewątpliwie to, że nie trzeba pamiętać o tym, by codziennie połknąć pigułkę. Wystarczy zapisać sobie w kalendarzu lub telefonie termin zmiany plasterka raz w tygodniu. Dzięki temu, że przez skórę hormony trafiają od razu do krwiobiegu, oszczędzamy również układ pokarmowy. Żołądek nie zostaje w żaden sposób podrażniony, ponieważ preparat w ogóle do niego nie trafia. Z tego powodu jest to wręcz idealna metoda antykoncepcji dla kobiet, które nie mogą stosować doustnych środków ze względu na choroby żołądka lub wątroby.

Wady plastrów antykoncepcyjnych

Tej metody zapobiegania ciąży niestety nie mogą stosować wszystkie panie. Jest ona nieodpowiednia dla tych o masie ciała powyżej 80 kilogramów. Może się również zdarzyć, że w miejscu naklejenia plastra dojdzie do podrażnienia skóry. Ponadto plasterek jest dosyć widoczny, zwłaszcza w lecie, kiedy nosimy bardziej odkryte ubrania, nie sposób go też ukryć pod kostiumem kąpielowym. Część kobiet nie decyduje się na plasterki hormonalne właśnie ze względów estetycznych.
Pamiętaj, że o wyborze najodpowiedniejszej dla Ciebie metody antykoncepcji zawsze decyduje lekarz. Niezależnie od tego, czy bierzesz pigułkę, stosujesz plasterki czy zdecydowałaś się na spiralę, koniecznie regularnie zgłaszaj się do ginekologa na badania kontrolne.

Share.

Leave A Reply

Copyright © 2017.