Różnica wieku w związkach

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Z pewnością nie istnieją idealne związki, ani też nie można oszacować idealnej różnicy wieku pomiędzy partnerami, która gwarantować będzie trwanie satysfakcjonującego związku. Niemniej jednak na podstawie wielu badań, jakie przeprowadzane były przez naukowców, a dotyczących różnicy wieku miedzy partnerami, okazuje się, że można oszacować stopień prawdopodobieństwa przetrwania związku na podstawie właśnie wieku obojga i dzielącej ich różnicy wiekowej. Jak wyglądają wyniki tych badań? Przeczytacie o tym w naszym artykule.

Między teorią, a praktyką

Widząc pary, pomiędzy którymi różnica wieku jest zauważalna już gołym okiem, zwykle nie rokuje się, by związek taki mógł przetrwać długo. Na ogół społecznie taka relacja postrzegana jest źle, a w uczucie jakie łączy lub mogłoby łączyć oboje partnerów wierzy niewiele osób. Z drugiej strony, o ile przyzwyczajeni jesteśmy do związków, w których to mężczyzna jest znacznie starszy od swojej partnerki i jesteśmy w stanie je zaakceptować, o tyle większość społeczeństwa nie jest mentalnie przygotowana na relację, w której to kobieta jest znacznie starsza od swojego wybranka. Jak wygląda to w praktyce? Zgodnie z badaniami, związki w których różnica wieku jest znacząca, w większości przypadków rzeczywiście nie potrafią przetrwać próby czasu.

para ludzi trzymających się za ręceWiek, a relacja w związku

Powodem rozbieżności i braku możliwości porozumienia pomiędzy partnerami, gdzie różnica wieku jest duża, pozostaje konflikt interesów i rozbieżności w definiowaniu celów. Z badań, jakie zostały przeprowadzone przez naukowców pracujących na uniwersytecie w jednym z amerykańskich uniwersytetów w Atlancie wynika, iż im większa różnica wieku, tym rozbieżności te są większe. To z kolei z czasem generuje nieporozumienia i brak możliwości znalezienia consensusu. Oczywiście jest to jedynie wniosek wyciągnięty na podstawie badań i statystyk, dlatego też teoria ta nie musi sprawdzić się w przypadku każdego związku. Nawet w związkach tego typu możliwe jest, iż cele partnerów nie będą rozbieżne, a związek szczęśliwie przetrwa próbę czasu.

Nieubłagane liczby, czyli ryzyko niepowodzenia związku

Według badań na które powołujemy się po raz kolejny w naszym artykule wynika, iż najlepsza różnica wieku pomiędzy partnerami, to około rok, do dwóch lat. Okazuje się, iż już nawet niewielkie różnice obarczone są ryzykiem rozstania w znacznie wyższym stopniu, niż związki równolatków. Przykładowo – różnica 5 lat powoduje, iż ryzyko rozpadu takiego związku wzrasta o 18 procent w porównaniu z ludźmi, których dzieli mniejsza różnica wieku. Idąc dalej, w przypadku związków, gdzie różnica wynosi 10 lat, szanse na trwałość związku maleje do poziomu około 50 procent, zaś przy różnicy 20 lat i więcej, statystyki są bezlitosne – 95 procent tego typu związków zakończy się rozstaniem partnerów.

Share.

Leave A Reply

Copyright © 2017.