Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.

zamknij

Kategorie

    Żywokost korzeń cięty 100g

    6,99 zł
    Brutto

    - Pomoc przy gojeniu złamanych kości i zwichnięć stawów.

    - Łagodzi bóle reumatyczne i bóle kręgosłupa. 

    - Idealnie nadaje się do leczenia stanów zapalnych ścięgien.

     

    Bezpieczne płatności

     

    Darmowa dostawa od 200 zł*

     

    31 dni na zwrot

    Żywokost lekarski – charakterystyka rośliny

    Żywokost lekarski łac. Symphytum officinale L. pochodzi z Europy. W Polsce występuje bardzo pospolicie w stanie naturalnym, można go spotkać na terenie całego kraju – preferuje towarzystwo zbiorników wodnych. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Potocznie nazywany jest polskim żeń-szeniem. Żywokost kwitnie od maja do czerwca. Najbardziej pożądanym surowcem zielarskim jest korzeń żywokostu zbierany jesienią lub wczesną wiosną. Korzeń charakteryzuje się ciemnobrunatną, niemal czarną, podłużną głęboko bruzdowatą powierzchnią i wrzecionowatym kształtem. Przełam korzenia jest rogowaty, białawy, niekiedy lekko brunatnawy. 

    Żywokost lekarski, a stawy

    Korzeń żywokostu wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z tego powodu stosowany jest zewnętrznie na bolące miejsca np. w formie okładów. Oprócz tego przynosi ulgę w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Każdy sportowiec powinien znać korzeń żywokostu gdyż jest to najlepszy naturalny środek na wiele rodzajów kontuzji. Świetnie się sprawdzi w leczeniu np. urazów kręgosłupa i stawów, złamań kości, stanów zapalnych ścięgien oraz bólów mięśniowych.

    Korzeń żywokostu – wpływ na skórę

    Żywokost jest wyjątkowo cenny z uwagi na wysoką zawartość alantoniny, która jest heterocykliczną pochodną mocznika. Dzięki temu ten surowiec zielarski ma bardzo pozytywny wpływ na skórę, przykładowo:

    - wpływa na powstawanie tkanki łącznej

    - przyspiesza proces gojenia się ran

    - łagodzi podrażnienia

    - przyspiesza regenerację skóry

    - łagodzi oparzenia słoneczne

    - łagodzi zmiany w przebiegu atopowego zapalenia skóry

    Maść z żywokostu – jak zrobić?

    Składniki: 1-2 kostki smalcu, lub smalec wiejski 1 spory korzeń żywokostu.

    Topimy smalec w garnku po czym dodajemy do niego starty na tarce żywokost. Krótko przesmażamy, po zdjęciu z ognia garnek odstawiamy do wystudzenia, przelewamy maść do ciemnych słoiczków, czekamy aż mikstura stężeje, a następnie zakręcamy słoik i odstawiamy go w chłodnym miejscu. Jeśli pojawi się taka potrzeba, bolące miejsce smarujemy grubą warstwą maści 2 razy na dzień.

    Stosowanie

    Tylko do użytku zewnętrznego! Stosować jako maść, okład czy nalewka. 

    #Z0050
    6 Przedmioty

    Powiązane produkty